Start
Nie będzie polskiego Fort Knox. NBP się wycofuje
Michał Wojtczuk, Gazeta Stołeczna 20.01.2010.

Nie ma chętnych na działkę Narodowego Banku Polskiego w Zegrzu. Bank liczył, że sprzeda ją za kwotę, która pokryje koszt przygotowań do budowy w tym miejscu skarbca zwanego polskim Fort Knox. Fiasko przetargu oznacza, że rezygnacja z budowy skarbca kosztuje bank prawie 30 mln zł.

28-hektarowa działka w Zegrzu pod Serockiem miała cenę wywoławczą 28,5 mln zł. Otworzenie ofert zaplanowano na najbliższy czwartek. - Ale nie dojdzie do niego. W terminie określonym w warunkach przetargu nie wpłynęła żadna oferta na zakup nieruchomości w Zegrzu, nikt też nie wpłacił wadium - informują pracownicy biura prasowego Narodowego Banku Polskiego.

Znajdujący się około 30 km od Warszawy Fort Zegrze to zbudowana w XIX wieku twierdza. Stoją tam wojskowe koszary z czasów carskich oraz przeciwatomowy schron, w którym za PRL ulokowano zapasowe stanowisko dowodzenia państwem na wypadek trzeciej wojny światowej. Na tej działce NBP za czasów prezesury Leszka Balcerowicza planował budowę nowego skarbca centralnego, który zastąpiłby wysłużony skarbiec w podziemiach gmachu przy Świętokrzyskiej. Istniejące budynki miały zostać częściowo zburzone, a częściowo stanowić zaplecze trzykondygnacyjnego skarbca. W sąsiedztwie miało też powstać lądowisko dla rządowych helikopterów. Na zakup działki od wojska NBP wydał 16 mln zł, dokumentacja i opłaty administracyjne pochłonęły ponad 6 mln zł. W sumie na przygotowanie inwestycji bank centralny wyłożył 28,5 mln zł. Nie wystartowała, bo w przedłużającym się przetargu padły tylko dwie oferty opiewające na prawie pół miliarda zł - dwa razy więcej niż szacował NBP.

Z inwestycji zrezygnował obecny prezes banku centralnego Stanisław Skrzypek. - NBP zamierza sprzedać nieruchomość w Zegrzu za cenę uwzględniającą wszystkie koszty związane z jej nabyciem i przygotowaniem inwestycji do realizacji, co eliminuje możliwość powstania strat z tytułu podjęcia decyzji o sprzedaży - zapewniali pracownicy banku w listopadzie, gdy ogłoszono przetarg na sprzedaż działki w Zegrzu.

Niepowodzenie przetargu oznacza, że "możliwość powstania strat" nie została wyeliminowana. Na razie nie wiadomo, czy NBP ponowi próbę sprzedania działki i jaką wyznaczy cenę wywoławczą.

 
następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt