Start
Skrzypek nie chce Fort Knox. Skarbiec NBP pozostanie w gmachu banku
Michał Wojtczuk, Gazeta Wyborcza 20.11.2009. ostatnia aktualizacja: 21.11.2009.

Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, zrezygnował z budowy skarbca, który miał być polskim Fort Knox. Na przygotowanie tej inwestycji NBP za kadencji Leszka Balcerowicza wydał 28,5 mln zł.

Narodowy Bank Polski wystawił na sprzedaż 28-hektarową działkę w Zegrzu pod Serockiem. Cena wywoławcza - 28,5 mln zł, oferenci mają czas na zgłaszanie się do stycznia 2010 r.

Jest to dokładnie ta sama działka, na której NBP za czasów prezesury Leszka Balcerowicza planował budowę nowego skarbca centralnego. Dziś taki skarbiec znajduje się w gmachu NBP przy Świętokrzyskiej. Przechowywana jest tam gotówka - banknoty i bilon, bo jedną z podstawowych funkcji banku centralnego jest dostarczanie materialnych pieniędzy. Skarbiec przy Świętokrzyskiej powstał w połowie lat 70. W 2006 r., argumentując, że jest on już przestarzały i za mały, bank rozpoczął przygotowania do budowy nowego, ogromnego skarbca w Zegrzu.

Znajdujący się około 30 km od Warszawy Fort Zegrze to zbudowana w XIX w. twierdza, która po drugiej wojnie została przebudowana na zapasowy ośrodek dowodzenia na wypadek trzeciej wojny światowej. Na skarbiec, który miał mieć dwie naziemne i jedną podziemną kondygnację, miała być zaadaptowana część starych wojskowych koszar oraz przeciwatomowy schron. NBP zdobył pozwolenie na budowę i ogłosił przetarg na budowę. Z powodu odwołań uczestników procedura bardzo się przeciągała. Dopiero w lipcu 2002 r. dwa konsorcja złożyły oferty: jedna opiewała na 470 mln zł, a druga - na 568 mln zł. NBP tymczasem na inwestycję w Zegrzu zarezerwował tylko ćwierć miliarda złotych. Kwoty rozminęły się z oczekiwaniami, bo był to szczyt wzrostu cen na rynku budowlanym. Budowę odłożono.

Od stycznia 2007 r. bankiem centralnym kierował już Sławomir Skrzypek. Na początku 2008 r. unieważnił przetarg na budowę skarbca, a nowego nie ogłosił, co zdziwiło ekspertów. - Wielu inwestorów w tamtym okresie unieważniało przetargi z cenami przekraczającymi zakładany pułap i zaraz ogłaszało nowe postępowanie, w którym oferenci zgłaszali już dużo niższe ceny. Tak stało się np. z drugą linią warszawskiego metra. NBP miał duże szanse na uzyskanie znacząco niższych ofert w drugim przetargu - ocenia Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego z firmy PMR Consulting.

Dlaczego NBP rezygnuje całkowicie z nowego skarbca? - Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy potrzeb zarząd NBP uznał, że inwestycja nie ma uzasadnienia - odpowiadają pracownicy biura prasowego banku centralnego. Skarbiec przy Świętokrzyskiej już nie jest uważany za przestarzały i niewystarczający. W Zegrzu miał także powstać ośrodek komputerowy dublujący pracę centralnego ośrodka komputerowego NBP. Zamiast tego rozbudowany zostanie obiekt NBP w Zalesiu Górnym.

Na przygotowanie inwestycji w Zegrzu NBP wydał ponad 28,5 mln zł, z tego koszt zakupu działki wraz z budynkami wyniósł prawie 16 mln zł, a dokumentacja projektowa i opłaty administracyjne - ponad 6 mln zł. - NBP zamierza sprzedać nieruchomość za cenę uwzględniającą wszystkie koszty związane z jej nabyciem i przygotowaniem inwestycji do realizacji, co eliminuje możliwość powstania strat z tytułu podjęcia decyzji o sprzedaży - podkreślają pracownicy biura prasowego.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt