Start
Sprzedam Twierdzę. Konserwator gratis
Natalia Bet , Piotr Szymaniak, Życie Warszawy 19.11.2009. ostatnia aktualizacja: 19.11.2009.

Czy wpisanie Twierdzy Zegrze do rejestru zabytków uratuje unikatowy fort, czy okaże się gwoździem do jego trumny?

Wojewódzki konserwator zabytków zamierza objąć ochroną obiekty Twierdzy Zegrze. Te same, które niedawno na sprzedaż wystawił Narodowy Bank Polski. – Zegrze ma już od dawna swoją dokumentację – mówi Przemysław Boguszewski, specjalista ds. budownictwa wojskowego, który przygotowywał ekspertyzy na zlecenie konserwatora.

Gdy fort znajdzie się na liście zabytków, sprzedać go będzie o wiele trudniej.

– W NBP wiedzą, że mocna pozycja obecnego konserwatora zabytków zablokuje jakiekolwiek ich inwestycje w Zegrzu. Więc lepiej, żeby martwił się o to następny właściciel – mówią nieoficjalnie znawcy obiektu.

Cena wywoławcza twierdzy to 28,6 mln zł. – Trudno mi wyobrazić sobie kupca z taką gotówką i pomysłem na ten teren – mówi Krzysztof Witkowski, twórca strony internetowej o warszawskich fortach. – Z jednej strony dobrze, że twierdza zostanie sprzedana. Może będzie pomysł na sensowne jej zagospodarowanie, a z drugiej strony teren już nie będzie strzeżony. A to może oznaczać bardzo szybką dewastację i grabież wszystkiego, co jeszcze nie zostało wyniesione.

– Ochrona konserwatorska uchroni twierdzę przed nieodpowiedzialnymi poczynaniami inwestora – uważa Zbigniew Rekuć z Towarzystwa Miłośników Fortyfikacji. Nie zgadza się z nim Jarosław Zieliński, varsavianista. – Nie ma sensu rozszerzać zasięgu ochrony konserwatora, bo jest to tylko rozszerzanie impotencji. Konserwator może uprzykrzać życie inwestorowi, a nie jest w stanie skutecznie chronić zabytków – uważa.

Oprócz tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa ten obszar jako zabytkowy i specjalny, co oznacza, że nie mogą tam powstać obiekty typowo mieszkalne czy usługowe.

Twierdza Zegrze należy do najlepiej zachowanych wojskowych fortyfikacji w pobliżu Warszawy. Większość obiektów pamięta jeszcze czasy carskie. W 2002 roku teren odkupił od wojska NBP. Miał tam budować skarbiec oraz centrum informatyczne. Z powodu wysokich kosztów (ok. pół mld zł) z planów zrezygnował, a obiekt wystawił na sprzedaż. – Dla potrzeb zamiejscowego centralnego ośrodka komputerowego rozbudowany zostanie obiekt NBP w Zalesiu Górnym – mówi Krzysztof Antes z biura prasowego banku. NBP uznał też, że obejdzie się bez nowego skarbca.
 
następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt