Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Twierdza Modlin: Cytadela idzie pod młotek
Twierdza Modlin: Cytadela idzie pod młotek
Małgorzata Kalińska, mjc, Życie Warszawy 07.10.2008.

Agencja Mienia Wojskowego wystawia na sprzedaż największy obiekt twierdzy – Cytadelę. Cena wywoławcza to 220 milionów złotych.

Budynek ma 2250 metrów długości. To najdłuższe koszary obronne w Europie i niezwykle atrakcyjny teren dla inwestorów. Obok planowane jest lotnisko dla tanich przewoźników, modernizowana jest też linia kolejowa łącząca Modlin z Warszawą.

Cytadela będzie sprzedana wraz z 55 hektarami działki. Co może powstać na tym wielkim terenie?

– Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszelkie inwestycje będą musiały uzyskać naszą aprobatę – mówi Monika Dziekan, rzeczniczka Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Mogą tu powstać restauracje czy placówki kulturalne. Nie wykluczamy zaadaptowania części Cytadeli także na atrakcyjne mieszkania czy hotele. Na pewno jednak większość budynków wymaga gruntownej renowacji.

– Licytację nieruchomości rozpoczniemy od 220 mln złotych. Ale z powodu ograniczeń konserwatorskich przyszły nabywca otrzyma 50 proc. bonifikaty – mówi Tomasz Biernacki, kierownik sekcji marketingu Agencji Mienia Wojskowego.

Inwestorzy od jutra będą mogli zgłaszać chęć kupna nieruchomości. Aby wziąć udział w licytacji muszą wpłacić wysokie wadium. Sama aukcja odbędzie się zapewne w grudniu.

Zdaniem wojskowych nie powinno być problemu ze sprzedażą Cytadeli. – To najcenniejszy fragment twierdzy – zapewnia Małgorzata Owczarczyk z sekcji marketingu AMW.

Cytadela to nie pierwszy budynek modlińskiego kompleksu fortyfikacji wystawiany na sprzedaż. Pod młotek w tym roku poszła już zabytkowa pralnia, wcześniej sprzedano inne obiekty. Na licytację zostaną wkrótce zgłoszone koszary.

W Twierdzy Modlin wojsko ma jeszcze 34 działki , łącznie 95 ha. Znajdują się na nich historyczne budynki, m.in. Korona Ultracka, Brama Zakroczymska i działobitnia Napoleona.

W najbliższym czasie AMW planuje sprzedać kolejne 10 modlińskich nieruchomości.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt