Start
Ponad 3 miliony złotych na przetargu AMW za zabytkową pralnię w Twierdzy Modlin
Biuro Prasowe, Agencja Mienia Wojskowego 07.08.2008. ostatnia aktualizacja: 17.08.2008.

Aż 15 licytujących wzięło udział w przetargu na sprzedaż pochodzącej z 1900 roku starej pralni, zorganizowanym przez warszawski Oddział Terenowy Agencji Mienia Wojskowego. Po prawie półgodzinnej licytacji i kilkunastu postąpieniach nieruchomość ostatecznie sprzedano za 3 miliony 150 tysięcy złotych. Nabywcy od wylicytowanej kwoty przysługuje 50% bonifikata, ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Uzyskane w przetargu pieniądze zostaną przekazane przez AMW na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.

{mosloadposotion inset} {mosloadposotion inset2} Była pralnia garnizonowa o powierzchni ponad 1300 m² zlokalizowana jest w sąsiedztwie terenów wojskowego osiedla mieszkaniowego, kilkaset metrów od zewnętrznych murów obronnych twierdzy Modlin. Otoczony zielenią budynek ma piękną, zabytkową, bogato zdobioną elewację. Teren nieruchomości jest uzbrojony w sieć wodną, kanalizacyjną, energetyczną.

Nabywca pralni na razie nie chce zdradzać swoich planów inwestycyjnych dotyczących zagospodarowania budynku. Nieruchomość może stanowić świetną lokalizację dla hotelu, restauracji, czy centrum konferencyjnego, ponieważ zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowy Dwór Mazowiecki jest położona na terenie, który można wykorzystać pod usługi turystyczne, a jego część przeznaczyć pod zieleń parkową.

Późną jesienią Agencja Mienia Wojskowego planuje wystawić na przetarg najdłuższy w Europie, bo dwukilometrowy, budynek koszar obronnych wraz z 55 hektarami działki - czyli modlińską Cytadelę. Twierdza Modlin to nazwa całego kompleksu z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem fortyfikacji i zabudowań. Często jest utożsamiana z Cytadelą, która stanowi jedynie jej wewnętrzny pierścień i jest unikatowym, zabytkowym budynkiem koszarowym. Na przetarg ma trafić również przebiegający szczytem skarpy schodzącej do Narwi, fragment muru Carnot’a.

Obiekty Twierdzy Modlin Agencja Mienia Wojskowego zaczęła przejmować od armii w 2005 roku. Dotąd AMW sprzedała już 26 spośród tych nieruchomości, uzyskując na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP ponad 4 miliony złotych. Obecnie na terenie Twierdzy Modlin, która jest dzielnicą Nowego Dworu Mazowieckiego, Agencja dysponuje działkami o ogólnej powierzchni 95 ha. Nieruchomości są sukcesywnie sprzedawane, z obligatoryjną bonifikatą ze względu na wpisanie ich do rejestru zabytków.

Warto dodać, że nieruchomości położone na terenie Twierdzy Modlin wchodzące w skład zasobu AMW, stanowią jedynie część całego kompleksu. Pozostałe tereny należą do wojska, do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, do Miasta Nowy Dwór Mazowiecki lub znajdują się w rękach prywatnych.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt