Start arrow Zegrze arrow Forty Twierdzy Zegrze arrow Umocnienie Duże Twierdzy Zegrze
Umocnienie Duże Twierdzy Zegrze - Historia i budowa 1
WiTEK 25.04.2007. ostatnia aktualizacja: 02.03.2018.
Spis treści
Historia i budowa 1
Historia i budowa 2
Plany i mapy
Turystyka

Do fortu prowadziły trzy wejścia. Dwa w prawym barku bezpośrednio z Traktu Kowieńskiego (w załamaniu barku i u styku barku i czoła) oraz jedno w szyi bezpośrednio z mostu kolejowego (?). Wszystkie wejścia miały formę krótkiego chodnika pod wałem i bronione były przez niewielkie kaponiery. Dodatkowo przy południowej bramie powstała wolnostojąca półkolista działobitnia. Poniżej, na poziomie rzeki, wybudowano także łaźnię dla żołnierzy.

zegrze.duze.19.jpg
zegrze.duze.38.jpg
zegrze.duze.23.jpg
zegrze.duze.17.jpg
zegrze.duze.56.jpg
zegrze.duze.67.jpg
zegrze.duze.63.jpg
zegrze.duze.66.jpg
zegrze.duze.36.jpg
zegrze.duze.40.jpg
zegrze.duze.14.jpg
zegrze.duze.28.jpg
zegrze.duze.62.jpg
zegrze.duze.29.jpg
zegrze.duze.34.jpg
zegrze.duze.65.jpg

Zobacz także:

Koszary w Białobrzegach (2007-03-31 11:03)

Fort Dębe (2007-03-31 11:03)

Fort Beniaminów (2007-03-31 11:03)

Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze (2007-03-31 11:03)

Zaporowa Twierdza Zegrze (2007-03-31 11:03)

Wewnątrz fortu, w pobliżu południowej bramy, umiejscowiono dwie prochownie. Jedna z nich została połączona z wjazdem tunelem, w którym poprowadzono także linię wąskotorówki.

Cały fort robi ogromne wrażenie. Szczególnie niezwykłe są bardzo wysokie wały, nasypy na schronach i koszarach oraz bardzo głęboka fosa. Nietypowe są rozwiązania kaponiery czołowej oraz przeciwskarpy. Doświadczenie zdobyte podczas budowy tego fortu Rosjanie wykorzystali budując późniejszą twierdzę we Władywostoku.

W 1907 roku fort został zmodernizowany poprzez wybudowanie trzech schronów artyleryjskich na wałach (przebudowywanych jeszcze w przededniu wojny).

W ramach zmian w armii carskiej w 1909 roku podjęto decyzję o likwidacji Twierdzy Zegrze. Jednak ze względów finansowych poprzestano na opracowaniu planów wysadzenia fortyfikacji a na fizyczną likwidację fortów zabrakło już pieniędzy.

W latach zamierzchłego PRL-u fort został przekształcony na rezerwowe stanowisko dowodzenia Sztabu Generalnego. Koszary zostały wyposażone w śluzy składające sie z czterech sztuki pancernych drzwi kazda, powstał także duży zbiornik wody oraz stacja uzdatniania. W kojcu przecinającym fosę wstawiono trzy silniki od czołgów, pełniących teraz rolę zasilania do generatorów prądu. W takiej formie fort przetrwał do 2002 roku. Co ciekawe jedyne widoczne na zewnatrz ślady przebudowy to nasyp ziemny nad wejściami do koszar. Wojsko ludowe dobrze obeszło się z fortem. Do dzisiaj dotrwały oryginalne elementy pancerne.

Umocnienie Duże przeżyło obie wojny w idealnym stanie (zarówno beton jak i pancerz). Stało się tak dzięki temu, że teren ten zawsze należał do wojska i prawie nie uczestniczył w działaniach wojennych. W 2001 roku, w ramach budowy nowego mostu przez Narew, została zasypana fosa wzdłuż części prawego barku. Z zewnątrz można jedynie zobaczyć fragmenty fortu: wszystkie trzy bramy, tradytor, łaźnię i wysokie wały z fosami.

Przez wiele lat był to teren wojskowy jednak w 2002 roku został sprzedany NBP. Bank ma zamiar zbudować tam skarbiec centralny, jednak ze względów finansowych teremin realizacji mocno się opóźnia. Dotychczas przeprowadzono wycinkę drzew na forcie, ogłoszono i unieważniono kilka razy przetarg na wykonawcę skarbca.


 
następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt