Start arrow Warszawa arrow Zewnętrzny pierścień fortów arrow Fort VIII Służew
Fort VIII Służew
WiTEK 01.04.2007. ostatnia aktualizacja: 08.06.2008.

Fort VIII Służew powstał w ramach pierwszego, zewnętrznego pierścienia fortów Twierdzy Warszawa. Jego budowę rozpoczęto w 1883 roku, a zakończono w 1889. Fort o powierzchni ok. 26 ha był najbardziej wysuniętym na południe Warszawy obiektem obronnym.

wawa.fort.08.01.jpg

Zobacz także:

Fort posiadał dwa wały: jeden dla piechoty, drugi dla artylerii. Nie było to zbyt nowoczesne rozwiązanie. Już w ówczesnych latach rezygnowano z tego typu rozwiązań na rzecz budowli jednowałowych. Dwa wały powodowały, że fort był zbyt wysoki i dobrze widzialny przez wroga. W związku z tym, już po dwóch latach od zakończenia budowy fortu, przystąpiono do jego modernizacji. Dwa wały zostały zastąpione jednym. W tych latach zmodernizowano większość fortów twierdzy. Konstrukcje wzmacniano głównie poprzez wylewanie betonu na ceglane stropy. Budowano także dodatkowe magazyny amunicyjne.

Na koniec XIX wieku (rok 1900) fort Służew po raz kolejny został przebudowany. Powstały budynki zaplecza, pomieszczenia dla wojska oraz stajnie. Wybudowano także drogi dojazdowe do fortu. Drewniane budynki ozdobione były w charakterystycznym wielkoruskim stylu. Jeden z nich dotrwał do naszych czasów. Niestety, podobnie jak kasyno wojskowe w Legionowie, został rozebrany w 1990 roku.

Fort miał być zniszczony w ramach akcji likwidacji Twierdzy Warszawa. Rozkaz z 31 stycznia 1909 roku nie został jednak wykonany do końca. W lecie 1913 roku wysadzono jedynie kaponiery w rowie fortecznym. Pozostałe obiektu fortu zostały rozbrojone, ale nie przystąpiono do ich likwidacji.

Obecnie zachowany jest wał fortu wraz z rowem fortecznym oraz koszary szyjowe. Ciekawie prezentują się ceglane gzymsy kazamat koszar. Podziwiać można także pozostałości po kaponierach. Na esplanadzie fortu ulokowane są ogródki działkowe.

Od końca II wojny światowej do 1990 roku teren fortu należał do Wojska Polskiego. W latach 80-tych powstały tu budynki mieszkalne dla kadry wojskowej. Zabudowie towarzyszą ogrody działkowe i niewielki teren zadrzewiony, na którym dominują topole z domieszką dębu i klonu. Niestety podczas budowy domów wyrównano ostatnie ślady pochylni i stanowisk strzeleckich wewnątrz fortu. Budynki powstały w miejscu starych stajni.

Obiekt objęty jest ochroną Konserwatora Zabytków. Znajduje się w samym sercu Służewia i Ursynowa więc być może kiedyś doczeka się sensownego zagospodarowania. Fort zajmuje teren pomiędzy ulicami: Nowoursynowską, Chłapowskiego, Rosoła i Doliną Służewiecką.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt