Start arrow Warszawa arrow Twierdza Warszawa arrow Koniec twierdzy Warszawa
Koniec twierdzy Warszawa
WiTEK 27.05.2008. ostatnia aktualizacja: 08.06.2008.

W czasie I wojny światowej wszystkie pozostałe elementy twierdzy zaczęło pospiesznie wzmacniać i przygotowywać do obrony. W 1914 roku lewobrzeżne umocnienia odegrały ważną role przy obronie Warszawy przez atakiem niemieckim. 3 sierpnia 1915 roku wydany został rozkaz o opuszczeniu Warszawy. Wszystkie ważne elementy twierdzy oraz mosty zostały wysadzone w powietrze. Garnizon rosyjski raz na zawsze opuścił stolicę Nadwiślańskiego Kraju.

Zobacz także:

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości obiekty dawnej twierdzy stały się własności skarbu państwa. Zniszczone praskie forty zostały do końca rozebrane, do dzisiaj pozostał jedynie fort XIII (Lewiepol) po reszcie nie ma nawet śladu. Cześć fortów przejęła w dzierżawę przedsiębiorstwo hodowlano-warzywne "Agril" a część wojsko.

Po II wojnie światowej pozostałe umocnienia twierdzy zajęło Wojsko Polskie. Większość terenów posiada do dziś. Część jednak jest po woli wyprzedawana. Niejednokrotnie są to bardzo atrakcyjne tereny w centrum miasta. Pozostaje tylko kwestia jak sensownie zagospodarować te XIX-wieczne zabytki.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt