Start arrow Modlin arrow Wewnętrzny pierścień fortów arrow Fort VII Cybulice
Fort VII Cybulice - Budowa
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 27.04.2008.
Spis treści
Budowa
Historia
Plany i mapy

Podczas I Wojny Światowej załoga fortu skutecznie broniła się przed wojskami niemieckimi. Walk zaprzestano dopiero po podpisaniu przez Rosjan kapitulacji 20 sierpnia 1915 roku. Fort w ogóle nie ucierpiał podczas walk i jako jeden z niewielu wybudowanych do końca przetrwał w nienaruszonym stanie do II wojny.

modlin.fort.07.42.jpg
modlin.fort.07.46.jpg
modlin.fort.07.35.jpg
modlin.fort.07.40.jpg
modlin.fort.07.36.jpg
modlin.fort.07.48.jpg
modlin.fort.07.39.jpg
modlin.fort.07.33.jpg
modlin.fort.07.41.jpg
modlin.fort.07.38.jpg
modlin.fort.07.34.jpg
modlin.fort.07.50.jpg
Niestety dzisiejszy stan fort zawdzięcza naszym, polskim saperom. Po II wojnie w forcie składowano poniemiecką amunicję. Została ona później wysadzona razem z częścią fortu. W ten sposób zniszczeniu uległa kaponiera i poterna w przeciwskarpie.

Na obiekcie zachowała się jedna z czterech ostatnich wokół Modlina pancernych kopułek obserwacyjnych (rosyjskich). Pozostały już tylko dwie sztuki pancernych drzwi - od jesieni 2001 do wiosny 2002 ktoś zaopiekował się dwoma z koszar. Pozostałe zniknęły kilka lat wcześniej...

Niestety zimą 2004 skradziona została pancerna kopułka oraz jedne z drzwi. Pancerz poszedł na pewno na złom pocięy na części. W ten sposób cenny zabytek został bezpowrotnie utracony.

Na suficie w koszarach szyjowych ciągle można znaleźć oryginalne rosyjskie napisy. Kolorowa cyrylica mówi gdzie była kuchnia 14 Kompanii Nowogeorgijewskiej Artylerii Fortecznej. Trzeba mieć tylko nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł spalenia opon w tej kazamacie i napisy przetrwają kolejne sto lat.

Teren fortu jest bardzo często wykorzystywany jako teren do gry w paintball czy ASG. Dzięki zapaleńcom odkopane zostało przejście do kaponiery szyjowej. Jednakże w szale "odzyskiwania" fortu niektórzy przesadzili, niszcząc strzelnice i próbująć przebić nieistniejące przejścia. Fort więcej stracił na takiej zabawie.

Od pewnego czasu na terenie fortu coraz częściej pojawiają sie strażnicy leśni czy też pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Systematycznie zagradzają tunele fortu ale także wręczają mandaty za przebywanie na terenie parku poza wyznaczonymi szlakami.


 
« poprzedni artykuł


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt