Start arrow Modlin arrow Wewnętrzny pierścień fortów arrow Fort IV Janówek
Fort IV Janówek - Budowa i historia 1
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 27.04.2008.
Spis treści
Budowa i historia 1
Budowa i historia 2
Plany i mapy

Janówek położony jest w widłach Wisły i Narwi, około 6 km od przedmościa w Nowym Dworze. W sąsiedztwie tej wsi przebiegała droga Praga-Modlin a bezpośrednio przez Janówek linia Kolei Nadwiślańskiej. Dzięki takiemu położeniu miejsce to było idealne do ufortyfikowania i obrony południowego sektora Twierdzy Modlin.

modlin.fort.04.12.jpg
modlin.fort.04.15.jpg
modlin.fort.04.14.jpg
modlin.fort.04.13.jpg
modlin.fort.04.11.jpg
modlin.fort.04.10.jpg
W latach 1883-1888 w Janówku, 100 metrów na północ od linii kolejowej, wybudowano fort IV. Był to jeden z fortów pierwszego, wewnętrznego pierścienia. Powstał na podstawie planu wzorcowego rosyjskiego fortu z 1879 roku.

Ceglano-ziemny fort IV posiadał narys lunety (dwa czoła i dwa barki). Otoczony został fosą z kuwetą oraz wyposażony w podwójny wał. Zewnętrzny, niski wał piechoty otaczał cały fort, natomiast wysoki wał artyleryjski tylko czoło i fragment barków. Najprawdopodobniej w części czołowej przeciwskarpa wyposażona została w ceglany mur oporowy z poprzecznicami zwróconymi ku przedpolu. Natomiast cały wał piechoty posiadał mur Carnota.

Fosa broniona była z kojców skarpowych - centralnego czołowego oraz dwóch barkowych (u styku czoła i barku). Kojce skarpowe posiadały połączenie z wnętrzem fortu. Kojec czołowy połączony został poterną z koszarami. Te pięciokomorowe kazamaty ulokowano pod czołowym wałem artyleryjskim.

Do obrony dziedzińca wewnętrznego wybudowano symetrycznie dwie kazamaty, pełniące jednocześnie funkcję prochowni. Posiadały one połączenie z barkowymi kojcami skarpowymi. Na wale osłaniającym poternę ulokowano schron pogotowia artyleryjskiego połączony z poterną wyciągami do amunicji. Poterna posiadała także wyjście u stóp wału artyleryjskiego i być może także przy wale piechoty. Dodatkowo, symetrycznie pomiędzy wspomnianym powyżej chodnikiem a koszarami, wybudowano poternę prowadzącą do... prawdę mówiąc nie wiem dokąd. Wydaje się że mogła tędy się odbywać komunikacja z wałem piechoty lub transportowano tędy na wały amunicję.

Szyja fortu broniona była także z kaponiery szyjowej. Obecnie w tym miejscu stoi niepozorny budynek, który faktycznie jest ową kaponierą (podobna zachowała się w szyi fortu III). Jest to obiekt jednokondygnacyjny, na planie kwadratu.

Fort posiadał wysokie trawersy (poprzecznice) pomiędzy stanowiskami artylerii. Trawersy miały zmniejszać pole rażenia pocisków w wypadku trafienia, jednakże były widoczne z przedpola (wyższe od wałów).


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt