Start arrow Zegrze arrow Forty Twierdzy Zegrze arrow Fort Beniaminów
Fort Beniaminów - Historia
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 22.07.2015.
Spis treści
Historia
Budowa
Plany i mapy
Turystyka
Projekty zagospodarowania

Ziemno-betonowy fort wybudowano na planie nieregularnego pięcioboku. Jest to standardowy projekt inż. Wieliczki dostosowany do warunków terenowych. Przez to fort ma kształt asymetrycznego trapezu. Szyja jest oparta w kierunku zachodnim, natomiast cały fort kieruje się w stronę północno-wschodnią.

zegrze.beni.11.jpg
zegrze.beni.12.jpg

Zobacz także:

Umocnienie Duże Twierdzy Zegrze (2007-04-25 13:04)

Koszary w Białobrzegach (2007-03-31 11:03)

Fort Dębe (2007-03-31 11:03)

Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze (2007-03-31 11:03)

Zaporowa Twierdza Zegrze (2007-03-31 11:03)

Obiekt posiadał jeden wał dla artylerii i dla piechoty. Jest on aktualnie trochę zniszczony w kilku miejscach. Koszary, wybudowane w szyi fortu, były bronione przez kaponierę szyjową. Kaponiera ta niestety została zniszczona, jak też część środkowa koszar. Koszary są połączone z wałem za pomocą poterny z czterema wyjściami na dziedziniec fortu. Poterna jest przykryta nasypem ziemnym i lekko skręca na południe, dzieląc teren fortu na dwie części (większą północną i mniejszą południową). Przy wale prawego czoła poterna łączy się ze schronem pogotowia dla artylerzystów. W barkach fortu były dwa wolnostojące tradytory (po jednym na południu i północy). Pozostały po nich tylko zwały betonu.

Fort posiada oczywiście fosę. Była ona broniona przez kaponierę na wschodzie i dwie półkaponiery (północna i południowa). żadna z kaponier nie przetrwała do naszych czasów natomiast galeria przeciwskarpowa nie została nigdy wykonana. Kaponiery były połączone z dziedzińcem za pomocą potern z wyjściami w wale. Aktualnie istnieje tylko poterna środkowa, chociaż prowadzi do nieistniejącej kaponiery. Po pozostałych poternach nie pozostały nawet wejścia. Wejścia do potern zabezpieczone zostały przelotniami i posiadały magazyny dla artylerii. Nad wejściami wybudowane były schrony pogotowia dla artylerzystów. Pomiędzy schronami a magazynami znajdowały się windy do podawania amunicji do działek. Na samym wale usytuowane zostały stanowiska dla działek przeciwszturmowych. Po stanowiskach nie ma teraz nawet śladu. Być może do rozpoczęcia wojny nie zostały wybudowane.

Po wojnie teren zajmowało przez pewien czas wojsko. Następnie znajdowała się tutaj pieczarkarnia. Przez wiele lat teren był niewykorzystany, organizowano tutaj sporadycznie samochodowe rajdy terenowe lub turnieje paintballa. Obecnie fort jest własnościa prywatną firmy, która zajmuje się organizacją ww. imprez. Z nieoficjalnych informacji wiemy, iż teren fortu wydzierżawił jeden z dealerów samochodó terenowych. Zawieszono orgrnizowanie imprez plenerowych na forcie. 
« poprzedni artykuł


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt