Start arrow Zegrze arrow Forty Twierdzy Zegrze arrow Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze
Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze - Historia i budowa 1
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 19.03.2008.
Spis treści
Historia i budowa 1
Historia i budowa 2
Plany i mapy
Turystyka

Umocnienie Małe powstało jako drugi fort twierdzy. Ulokowane zostało w jej wschodniej części, nad samą Narwią. Połączone było z Umocnieniem Dużym za pomocą wału z suchym rowem fortecznym oraz drogą forteczną wzdłuż tego wału. Fort miał za zadanie bronić, oprócz przedpola, także drogi wodnej na Narwi.

zegrze.male.29.jpg
zegrze.male.30.jpg
zegrze.male.35.jpg
zegrze.male.36.jpg
zegrze.male.31.jpg
zegrze.male.28.jpg
zegrze.male.26.jpg
zegrze.male.34.jpg
zegrze.male.33.jpg
zegrze.male.25.jpg

Zobacz także:

Umocnienie Duże Twierdzy Zegrze (2007-04-25 13:04)

Koszary w Białobrzegach (2007-03-31 11:03)

Fort Dębe (2007-03-31 11:03)

Fort Beniaminów (2007-03-31 11:03)

Zaporowa Twierdza Zegrze (2007-03-31 11:03)

Wschodni fort powstał jako dzieło o narysie przypominającym nieregularny bastion. Lewy bark i czoło zwrócone były ku przedpolu, natomiast prawe, mniejsze czoło (bark) w stronę Narwi. Przed fortem powstała głęboka fosa równoległa do lewego czoła. Fosa ta na pewnym odcinku wypełniona została wodą bezpośrednio z rzeki. Wzdłuż lewego barku fosa była już płytsza i łączyła się z rowem fortecznym biegnącego wokół twierdzy wału. Mniej więcej u styku lewego czoła i lewego barku fosa została przegrodzona kojcem (kaponierą?).

Zasadniczo fort wyposażony był w jeden, bardzo wysoki wał przeznaczony dla artylerii i piechoty. Pomiędzy czołem fortu a fosą usypano mały, ziemny rawelin. Komunikacja z rawelinem odbywała się po poprowadzonej mniej więcej w połowie wysokości stoku wału drodze. Poniżej lewego barku, począwszy od koszar szyjowych, powstał niski wał biegnący wzdłuż rzeki a kończący się odcinkiem równoległym do czołowej, mokrej w tym miejscu, fosy. Powstały tu stanowiska artylerii broniącej rzeki. Aktualnie teren zamknięty tym najniższym wałem jest zalany przez wody Jeziora Zegrzyńskiego. Ponad taflę Zalewu wyłania się jedynie szczyt dawnego wału tworząc swoista groblę.

Głęboka sucha fosa broniona była z rawelinu oraz przegradzającej ją kaponiery. Kaponiera ta (a może raczej skrzyżowanie kojca z kaponierą) posiada wielce oryginalny kształt. Zaczyna się w skarpie i posiada tam dwa stanowiska artylerii. Dalej kaponiera przechodzi w poprzek fosy kierując się przy tym ku górze. Następnie chodnik skręca w prawo ciągle idąc ku górze. Na całym tym odcinku korytarz posiada strzelnice dla broni ręcznej tworząc galerię bojową.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt