Start arrow Legionowo arrow Carski garnizon arrow Koszary dla piechoty fortecznej (1892)
Koszary dla piechoty fortecznej (1892)
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 22.04.2008.

Jabłońska wojskowa komisja budowlana przygotowała w 1891 roku teren pod budowę koszar dla 2 batalionu piechoty fortecznej z Zegrza. Pierwsze wojska rosyjskie zakwaterowane w Jabłonnie zamieszkały w parterowych i piętrowych drewnianych budynkach. Budowano głównie drewniane, parterowe budynki pozbawione piwnic. Zamiast nich powstały w pobliżu różne komórki. Taką technikę stosowano z resztą w większości rosyjskich budynków garnizonowych.

legion.1892.17.jpg
legion.1892.10.jpg
legion.1892.15.jpg
legion.1892.14.jpg
legion.1892.19.jpg
legion.1892.18.jpg
legion.1892.12.jpg
legion.1892.13.jpg
legion.1892.11.jpg
legion.1892.16.jpg

Zobacz także:

W kolejnym roku 1892 powiększono stan garnizonu o kolejne koszarowce, także drewniane. Wybudowano je symetrycznie po obu stronach drogi Jabłonna-Zegrze. Ponad 40 głównie parterowych budynków zostało przeznaczonych dla dwóch rezerwowych pułków piechoty (192 Drochiczyński i 193 Wawerski). Obóz stał na otwartym polu i piaszczystym podłożu. Wkrótce unoszone przez wiatr tumany piasku zaczęły wywoływać u żołnierzy choroby oczu. Aby temu zapobiec posadzono wokół drzewa wiążące swoimi korzeniami grunt. Część z nich rośnie w Legionowie do dziś.

Najbardziej reprezentatywny budynek zajmowało w tym czasie dowództwo garnizonu (budynek tzw. starego kasyna). Składał się on z murowanej, starannie ozdobionej części środkowej oraz drewnianych, szalowanych skrzydeł. To właśnie w tym budynku mieścił się sztab polowy Warszawskiego Rejonu Fortecznego (na wypadek ćwiczeń i wojny). W czasach pokojowych dowództwo urzędowało w Warszawie. Po obu stronach budynku sztabu były wzniesione piętrowe budynki dla oddziałów łączności. Odchodził od nich brukowany trakt, wzdłuż którego rozwijał się garnizon. Budynek kasyna przetrwał do naszych czasów. Jednakże w 1990 roku, może do końca przemyślanie i niepotrzebnie przystąpiono do jego rozbiórki. W ten sposób został na zawsze utracony najpiękniejszy ze wszystkich obiektów w Legionowie.

Z najstarszych obiektów do naszych czasów zachowały się tylko dwa. Jeden to piętrowy budynek na terenie dawnych zakładów "Aviotex" (drewniany z charakterystyczną zdobioną ceglaną klatką schodową). Drugi budynek (parterowy) jeszcze stoi tuż przy wiadukcie drogowym (po prawej stronie jadąc w stronę Zegrza). Jest bogato ozdobiony, posiada drewniane nadokienniki i ozdobne kominy. Bardzo przypomina swoim wystrojem rosyjskie dacze. Niestety budynki te spokta chyba podobny los jak "stare kasyno". W parterowym niedawno spłonął kawałek dachu i jedno z pomieszczeń. Teraz to już na pewno zostanie przeznaczony do rozbiórki, myśle że jest to tylko kwestią czasu. Natomiast piętowy (tzw. "straszny dwór") pod koniec marca 2002 roku został rozebrany. Oficjalnym powodem był tragiczny stan budynku.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt