Start arrow Legionowo arrow Okres powojenny arrow Sypialnia Warszawy
Sypialnia Warszawy
WiTEK 30.03.2007. ostatnia aktualizacja: 19.04.2008.

Nowe miasto borykało się jednak z poważnymi problemami mieszkaniowymi. Częściowo zaradziło temu wojsko budując osiedle kilkunastu bloków mieszkaniowych w okolicy ulic: Daliowej, Przemysłowej i Bałtyckiej. W 1959 roku na terenie miasta powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Zobacz także:

Jednak dopiero pięć lat później rozpoczęła się budowa pierwszych bloków mieszkalnych na Osiedlu Batorego obok istniejących już dwóch budynków komunalnych przy ul. Warszawskiej. W ten sposób powstawało nowe Legionowo. Z przedwojennego miasta - letniska zmieniało się w miasto - sypialnię. Powstały tutaj osiedla bloków z "wielkiej płyty": Jagiellońska, Sobieskiego i Piaski. Jednakże były to typowe blokowiska: bez sklepów, barów, restauracji czy jakiegokolwiek zaplecza kulturalnego. Powstał jedynie w 1966 roku budynek szkoły średniej. Rozpoczęły działalność kolejne szkoły podstawowe: reaktywowana po wojnie s.p. nr 3 oraz kolejna nr 4 i specjalna nr 5. Przy pomocy wojska wybudowano także miejski stadion sportowy.

Dzięki intensywnemu budownictwu w Legionowie szybko zaczęła wzrastać liczba mieszkańców. Zaraz po wojnie mieszkało tu ok. 10 tys. osób, w latach 60-tych było to ok. 20 tys. a w roku 1975 ok. 22 tys. osób. Szybki wzrost to koniec lat 70-tych i lata 80-te. W 1980 roku w mieście mieszkało prawie 40 tys. ludzi a w osiem lat później szczytowa liczba 51 tys. mieszkańców. Dzisiaj liczba osób zameldowanych na terenie Legionowa waha się w okolicach 50 tys.

W latach 80-tych Legionowo przeżyła załamanie budowlane, podobnie jak cała reszta kraju. Znacznie ograniczono liczbę budowanych mieszkań (dlatego nigdy nie dostałem spółdzielczego lokum). Powstały nowe szkoły podstawowe: nr 6, nr 7 i nr 8. Ta ostania powstała na wojskowym Osiedlu Piaski przy znacznej pomocy żołnierzy. Nadano jej imię 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty.

W 1981 roku rozebrano stary drewniany kościółek Na Górce. W jego miejscu powstał duży murowany kościół. Starania o pozwolenie na budowę kościoła i sama budowa była jednak wielkim wysiłkiem księży i legionowskiej społeczności. Władze PRL-u nie chciały bowiem dopuścić do realizacji tego pomysłu. Aktualnie Legionowo posiada aż pięć parafii Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Lata 90-te przyniosły miastu nowe możliwości rozwoju. Legionowo miało przejść kolejną metamorfozę. Czy to się udało? Może w części, ale z drugiej strony jeszcze musi minąć trochę czasu zanim uwolnimy się od miana sypialni Warszawy...
 
« poprzedni artykuł


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt