Start arrow Zegrze arrow Skarbiec NBP arrow Prasa o skarbcu
Prasa o skarbcu
WiTEK 28.03.2007. ostatnia aktualizacja: 19.03.2008.

Temat skarbca był kilka razy poruszany w prasie. Niestety prasa ogólnopolska ("Gazeta Wyborcza" i "życie Warszawy") nie napisała niczego ciekawego i w zasadzie bazuje na "prawdzie" przekazanej przez pracowników banku. Warto jednak przeczytać wszystkie artykuły. Szczególnie polecam artykuły w lokalnym, legionowskim tygodniku "To i Owo".

Na początku 2003 roku były próby zainteresowania tematem dziennikarzy, niestety tylko Super Express zdecydował się na zrobienie materiału. W dwóch innych gazetach zamieszczono jedynie informacje o forcie jako listy od czytelników. Dopiero na początku 2006 roku temat przestał być tajemniczy. Pojawiły się artykuły w "Gazecie Wyborczej" i "życiu Warszawy" oraz audycja w radiu RMF FM. Może jeszcze nie jest za późno.

Poniżej lista publikacji:

"Polski Fort Knox za pół miliarda?"

Po otworzeniu ofert w przetargu na budowę ogromnego superbezpiecznego skarbca w Zegrzu Narodowy Bank Polski zaczął się zastanawiać, czy wystarczy mu pieniędzy, by ten obiekt zbudować.
2007-08-03 Michał Wojtczuk - Gazeta Wyborcza

"Rusza budowa megasejfu"

Po wakacjach pod Zegrzem ma ruszyć budowa obiektu, który będzie jednym z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. To nowy skarbiec NBP, w którym składowane będą całe zapasy gotówki.
2007-06-15 Karol Manys - życie Warszawy

"Trzecie podejście pod supersejf"
Na duży, szacowany prawie na 49 mln EUR, kontrakt apetyt mają wszyscy. Ale już dwa razy nie wyłoniono zwycięzcy.
2006-09-13 Anna Pronińska - Puls Biznesu

"Rusza projekt za 200 mln zł"

Narodowy Bank Polski potrzebuje nowego skarbca i centrum komputerowego. Zarobią firmy budowlane i IT.
W czwartek Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił wart 200 mln zł przetarg na budowę na terenie fortów w Zegrzu nowego skarbca i centralnego ośrodka komputerowego.
2006-04-10 Mariusz Zielke - Puls Biznesu

"Szturm bankowców i obrona twierdzy Zegrze"

Skarbiec bankowy czy skarb kultury? W miejscu unikalnego zabytku architektury fortecznej Narodowy Bank Polski planuje swój skarbiec. Inwestor ogłosił już, że budowa zacznie się w połowie tego roku. To ostatni moment, by ocalić cenny obiekt.
2006-03-02 Tomasz Elbanowski - Gazeta Wyborcza

"Walki wokół fortu"

ZEGRZE. Skarbiec czy skarb kultury - c.d. Krytyczny głos w sprawie inwestycji bankowej w Zegrzu zabrał historyk-regionalista, który milczał dotąd ze względu na podległość hierarchii wojskowej. Konserwator wojewódzki w odpowiedzi na nasze zarzuty wskazał autorów komercyjnej koncepcji zagospodarowania fortu, jako rzeczoznawców, na których zdaniu opierał się przy zgodzie na wyburzenie części zabytkowego obiektu.
2006-03-02 Tomasz Elbanowski - To i Owo

"Obrona fortu..."

Budowa skarbca Narodowego Banku Polskiego w Zegrzu ma ruszyć w połowie tego roku. Miłośnicy fortyfikacji protestują przeciw planowanemu w związku z tym wyburzeniu części zabytkowego fortu. Samorząd Serocka i NBP twierdzą, że nowa inwestycja to najlepsza ochrona zabytku.
2006-02-16 Tomasz Elbanowski - To i Owo

"Polski Fort Knox niedaleko Warszawy"

22 tysiące metrów kwadratowych, tajemnicze podziemia, nad nimi dwie kondygnacje na pilnie strzeżonym terenie - tak ma wyglądać największy polski skarbiec, który powstanie w Zegrzu koło Warszawy.
2006-02-16 RMF FM

"Nie wszystko złoto..."

Skarbiec banku centralnego ma stanąć w miejscu unikalnego zabytku architektury fortecznej. Inwestor planuje wyburzenie części zegrzyńskiego fortu. - To ostatni moment, żeby wpłynąć na NBP i ocalić obiekt - mówi rzeczoznawca ministra kultury, krytykując zaniedbania konserwatora zabytków.
2006-02-09 Tomasz Elbanowski - To i Owo

"Tu złożą miliony złotych - Na terenie powojskowych fortów powstanie centralny sejf NBP"

Latem w Zegrzu ruszy budowa skarbca Narodowego Banku Polskiego. Będzie to najnowocześniejszy i najpilniej strzeżony magazyn pieniędzy w kraju.
2006-01-30 Daniel Zyśk - życie Warszawy

"Narodowy Bank Polski zbuduje w Zegrzu polski Fort Knox"

Narodowy Bank Polski chce zbudować polski Fort Knox w Zegrzu Północnym pod Serockiem. Budowa Skarbca Centralnego zacznie się w połowie 2006 r., a skończy jesienią 2008 r.
2006-01-29 Michał Wojtczuk - Gazeta Wyborcza

"Skarbiec w tajnej fortecy"

Uchylamy rąbka wielkiej tajemnicy! Fort w Zegrzu zmieni się w najpilniej strzeżony obiekt w Polsce. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Narodowy Bank Polski zamierza na terenie fortu w Zegrzu wybudować swoje przepastne skarbce.
2003-04-07 Igor Krajnow - Super Express

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt