Start arrow Warszawa
Twierdza Warszawa
icon.wawa.herb.jpg Fortyfikacje budowane były dla celów obronnych już w starożytności. Lokalizowane na podbitych terenach zamki i twierdze stawały się ośrodkiem władzy zdobywcy. Dlatego też, oprócz roli militarnej jako punkty obronne, fortece służyły też jako środek utrzymania w ryzach miejscowej ludności. Od starożytności zmieniły się tylko sposoby budowania fortyfikacji, ich rola pozostała niezmienna. Temu też celowi służyć miała twierdza w Warszawie wybudowana przez Rosjan w XIX wieku.

Większość materiałów na temat Warszawy pochodzi z książki Lecha Królikowskiego "Twierdza Warszawa" (wyd. Bellona).
Twierdza Warszawa  (4 pozycji)
Powstanie Kościuszkowskie i Noc Listopadowa uświadomiła Rosjanom, że potrzebują skutecznego punktu oparcia na terenie Warszawy i okolic. W obawie przed ponownymi rozruchami i buntami ludności Car postanowił wybudować w Warszawie Cytadelę.Cytadela Warszawska  (3 pozycji)
Projekt umocnień w Warszawie opracował w 1832 roku inż. Jan Dehn. Zaprojektował on na ówczesnym placu Saskim dużą trzykondygnacyjną działobitnię (basztę Montalemberta). Projekt ten nie doczekał się jednak realizacji. Zrealizowano natomiast w rekordowym tempie drugi projekt Dehna - cytadelę na wysokim lewym brzegu Wisły górującym nad miastem i rzeką.


Forty Cytadeli Warszawskiej  (7 pozycji)
W ramach pierwszej zasadniczej przebudowy Cytadeli otoczono ją systemem fortów. Według planów zatwierdzonych przez cara Mikołaja I w grudniu 1848 i maju 1849, powstało sześć dzieł wysuniętych przed Cytadelę.

 


Wewnętrzny pierścień fortów  (1 pozycji)
Umocnienia wewnętrznego pierścienia fortów Twierdzy Warszawa rozpoczęto budować w 1886 roku. Powstało tylko pięć fortów ulokowanych na zachodnim brzegu Wisły, 2-3 km za dziełami zewnętrznego pierścienia.

Zewnętrzny pierścien fortów  (5 pozycji)
W pierwszym etapie budowy Twierdzy Warszawa wznoszono umocnienia zewnętrznego pierścienia fortów, składającego się z 14 dzieł, rozmieszonych wokół Warszawy w odległości ok. 8km od centrum miasta. Ceglane obiekty oznaczono liczbami rzymskimi od I do XIV.Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt